Моделиране на долно-челюстния ъгъл
Добре изразената и дефинирана долна челюст (jawline) е символ на увереност.
Освен това ръба на долната челюст се явява граница между две различни анатомични зони – глава и шия, а ясното дефиниране на тази линия допринася за по-енергично излъчване.
Естетичните корекции в тази зона може да подчертаят както женствеността, така и мъжествеността на лицето. Докато феминизирането на мъже е доста трудно, то обратното е лесно постижимо, което налага интервенциите по долната челюст да се предшестват от правилна оценка на състоянието на цялото лице и шия.
Основните разлики са в областта на брадичката и долночелюстния ъгъл. За женското лице е характерно по-остра брадичка и ъгъл около 120 градуса. По-този начин лицето визуално става по-елегантно и се издължава.
Обратно, за при мъжете брадичката е по-груба и широка, а ъгъла – по-тъп, като в идеалния случай е между 90 и 100 градуса.
Преди процедурата е необходимо да се направи оценка и на състоянието на подлежащите костни структури – долната зъбна редица и долночелюстната кост.
Парадонтозата и остеорезорбцията водят до намаляване на костната плъстност и повърхност и налагат използването на по-голямо количество филъри. За най-добри естетични резултати тази зона често се комбинира с филъри в областта на брадичката.
Кога е подходяща процедурата по оформяне на долна челюст:
- при загуба контура на долната челюст
- при изоставане в развитието на мандибулата
- за контуриране на лицевия овал
- за дефиниране на долночелюстния ъгъл
- за подчертаване на женствеността или мъжествеността